Dvě postranice koňského udidla bohatě zdobené rytými koncentrickými kroužky a liniemi. Obě byly nalezeny při kopání písku v tzv. Adamově pískovně ve 30. letech 20. století. Pískovna se nacházela severně nad Lobčí u Kralup nad Vltavou. Na vysoké ostrožně – nad skalnatými srázy k řece Vltavě – probíhala těžba písku již od doby 1. světové války. Od té doby zde byla zničena celá řada památek, především však ze starší doby železné, tedy halštatu. Dnes je již naleziště pravděpodobně nenávratně zničené a podařilo se zachránit pouze část archeologických nálezů a informací o kontextech, ve kterých se nacházely.
To je případ také našich kostěných postranic, k jejichž záchraně jistě přispěla náhoda a pohotový přístup místních. První z nich byla zachráněna snad v roce 1931. Předmět o dochovaných rozměrech 217x70x10 mm je zdobený drobnějšími rovnoměrně poskládanými kroužky oddělenými trojitými rytými liniemi a má tři otvory, které sloužily k upevnění na další části udidla. Údajně byl objeven na dně sídlištní jámy, přičemž ležel prý na keramickém střepu. Ve stejném kontextu se našlo ještě ouško koflíku nebo misky. Druhá postranice má podobný tvar, výzdoba je však odlišná – soustředné kroužky jsou větší i menší a více nahodile rozmístěny po ploše předmětu. Její rozměry činí 215x65x10 m. Bližší nálezové okolnosti nejsou známy, avšak s největší pravděpodobností se jednalo rovněž o nález v rámci totožného sídliště. K jejímu nálezu však došlo o pár let později. A ještě k upřesnění datace nálezů.. Vzhledem k tomu, že nelze spolehlivě dohledat řádný kontext nalezených postranic, je možné je datovat pouze podle analogií a pro jistotu šířeji – do období celého halštatu (např. bylanská kultura), případně na počátek doby laténské. Absolutně se jedná se o období cca 800 až 400 př. n. l.
Krajský úřad Středočeského kraje
Zborovská 81/11, 150 00 Praha 5
E-mail: podatelna@kr-s.cz
Telefon: +420 257 280 203
Podpora subjektů KKO v rámci jednotlivých odvětví kulturního a kreativního sektoru je poskytována z finančních prostředků EU a zdrojů Středočeského kraje, a to na základě grantových a dotačních programů Národního plánu obnovy České republiky a dotačních programů Středočeského fondu kultury a obnovy památek (na podporu a rozvoj).